Co wchodzi w skład suplementów diety?

Imigran

Suplementy diety przeważnie kojarzone są z witaminami i składnikami mineralnymi, jednakże zawierają także inne związki. Skład suplementów diety uzależniony jest jednak od konkretnego przeznaczenia. Inna będzie zatem zawartość suplementów poprawiających stan skóry, a inne preparatów na odchudzanie.

Wśród substancji aktywnych dominują przede wszystkim bioflawonoidy, L-karnityna czy koenzym Q. Wykazano, że bioflawonoidy neutralizują działanie wolnych rodników. Ponadto korzystnie oddziaływają na układ krążenia oraz zwiększają odporność organizmu. Bioflawonoidy znajdują się także w wielu produktach żywnościowych, takich jak przyprawy, czerwone wino czy w owocach cytrusowych.

L-karnityna jest jednym z głównych składników preparatów odchudzających. Pełni bowiem istotną rolę w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriom. Dzięki temu tłuszcz zostaje wykorzystany jako źródło energetyczne. Koenzym Q znany jest głównie z preparatów kosmetycznych, ponieważ jego zastosowanie wpływa na polepszenie kondycji skóry. Coraz częściej jednak koenzym Q obecny jest w suplementach diety, głównie ze względu na działanie przeciwutleniające. W wielu suplementach dostępne są także wyciągi z ziół czy z poszczególnych roślin. Część preparatów posiada formułę, która jest kombinacją np. witamin, składników mineralnych czy substancji aktywnych.

Zostaw komentarz