Prolongatum http://www.gsk.com.pl/produkty/malarone.html

Suplementy diety występują w podobnej formie, co leki. Z tego powodu często są z nimi mylone. Warto zatem dowiedzieć się, jakie jest przeznaczenie suplementów diety, a jakie leków.

Celem zażywania suplementów diety jest uzupełnienie określonych niedoborów w organizmie, np. witamin bądź składników mineralnych. Ponadto suplementy mogą wzmacniać organizm, dzięki czemu choroby mogą być efektywniej zwalczane. Regularne zażywanie suplementów wpływa na zachowanie równowagi w organizmie, jednakże nie mają one działania leczniczego. Z kolei preparaty lecznicze zażywane są wówczas, gdy homeostaza organizmu została zakłócona przez określoną chorobę. W przypadku leków wymagane są także dowody ich skuteczności, najczęściej w postaci badań klinicznych.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet zażywanie suplementów diety może mieć poważne skutki zdrowotne. Dotyczy to głównie tych składników, które mogą być przedawkowane, jak np. witamina A. Ponadto suplementacji należy się wystrzegać w niektórych jednostkach chorobowych. Chorzy z kamicą nerkową nie powinni zażywać suplementów zawierających wapń. Z kolei osoby, które spożywają leki przeciwzakrzepowe muszą unikać witaminy K. Ponadto suplementacja nie jest wskazana, w przypadku antybiotykoterapii, ponieważ niektóre substancje odżywcze, niekorzystnie wpływają na skuteczność antybiotyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *